Americká sopranistka, dcera ilegálních přistěhovalců Ailyn Pérezová má v předních světových operních domech dveře otevřené. Špičkovou pěvkyni a herečku na začátku hvězdné dráhy ve středu a ve čtvrtek uslyší Češi při provedeních Dvořákova Rekviem, která se uskuteční v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Sopranistku doprovodí Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou a Pražský filharmonický sbor. Dále vystoupí mezzosopranistka Christianne Stotijnová, basista Jan Martiník a tenorista Michael Spyres.

“Jiná velká rekviem už jsem zpívala: Mozarta, Verdiho, Brahmse,” vypočítává Pérezová v rozhovoru pro HN. “Dvořáka dělám poprvé. A uchvacuje mě způsob, jímž psal pro soprán,” rozplývá se.

Pérezová se v americkém Chicagu narodila ilegálním mexickým přistěhovalcům. Ke zpěvu se dostala takřka náhodou: vždy ji zajímaly divadlo a hudba, hrála na violoncello i flétnu, podílela se na inscenacích školních muzikálů.

Jako první ve své rodině se dostala na vysokou školu − ovšem zpěv si zvolila jen proto, že prý měla větší šanci než být přijata k výuce nástrojové hry. Čtyři roky pak studovala zpěv na univerzitě v Indianě a další čtyři na Filadelfské akademii pěveckých umění, kde už dostávala první role v lokálních operních inscenacích.

Ve světě prorazila roku 2006, kdy se umístila na druhé příčce soutěže Operalia pěvce Plácida Dominga. Následovala pozvání do milánské La Scaly či do Salcburku.

Dodnes je Pérezová vděčná za Domingovu přízeň. “Absolvovali jsme spolu několik galakoncertů, přišel mě podpořit, když jsem zaskakovala ve Vídeňské státní opeře jako Violetta v Traviatě,” líčí a zdůrazňuje, jak je Domingova ochranná ruka pro začínající pěvce důležitá.

More at Hospodářské noviny